EFT YAPI ENDÜSTRİ

OWA – TAŞYÜNÜ

OWA, kendisini Almanya ve Avrupa’da taş yünü üretiminde lider yapan ürünlerini Amorbach’ta üretmektedir. Sadece 60 eleman ile işe başlayan OWA bugün 450 çalışana ulaşmıştır ve OWA Bavarian Under Main’deki en önemli işverenlerden biri haline gelmiştir.

1949 Friedrich-Karl Rogge, Amorbach’daki Odenwald ahşap lifli plaka tesisini kurmuştur ve ahşap lifli izolasyon levhalarının üretimi ile başlamıştır.
1952 Ahşap Lifli akustik tavan plakalarının ilk üretimi.
1960 F.-K. Rogge, ABD’yi ziyaret ettiğinde yangından koruma tavanlarının imalatını kolaylaştıran ve çok önemli olan yeni tavan sistemlerinin geliştirilmesine neden olan taşyünüden yapılmış plakaları öğrenir. Bir yıl sonra Avrupa imalat lisansı haklarını elde eder.
1961-1961 yılının Kasım ayında ilk taşyünü plakaları Amorbach işletmesinden çıkar – sürekli gelişmesi ile Avrupa’da çoktan öncü tavan sistemlerinden birisi olabilmiş olan OWAcoustic® marka isimli tavan plakaları.
1977-1977 yılında taşyünü imalatı montajına yatırım yapılmıştır daha sonra üretim artmıştır. 20 yıldır OWAcoustic® plakaları için tanınma işareti olan bir malzeme olan ham madde olan bazalttan “siyah kömür” üretilmiştir.
1997 OWAcoustic® plakaları, “bayaz yüne” dönüştürülmüştür – taşyünün sağlık açısından sakıncasızlığı için bütün Alman ve Avrupa yönetmeliklerini yerine getiren yüksek derecede biyolojik çözülen bir ürün.