EFT YAPI ENDÜSTRİ

TAŞ YÜNÜ Mantolama ve Yalıtım Malzemesi

 

 

 

 

 

 

EFT Yapı Endüstri, dünyanın en büyük taşyünü üreticilerinden ROCKWOOL bayisidir. Kendi hinterlandında satış ve tanıtım yapması yanı sıra tüm yurtta büyük metrajlı projelere proje bazlı satış ve uygulama yapmaktadır.

TAŞ YÜNÜ ve MANTOLAMA

Taş yünü taşın direncini ve elyafta bulunan ısı yalıtım özelliklerini birleştiren yegâne doğal üründür.

Taş yünü üretim fikri geçen yüzyılın başında Hawaii’de başlamıştır. Volkanik patlama sırasında, havaya püsküren lavadan elyaflar oluşmaktaydı. Taş yünü, hem yündeki taşın kuvvetini hem de ısı yalıtım özelliklerini bütünleştiren ayrıcalıklı, tabii bir üründür.

 

Rockwool geniş bir taş yünü yalıtım ürün yelpazesi sunar.

Rockwool ürünleri, platformlardaki hidrokarbon yangınlarından korumaktan, ofislerdeki havalandırma borularının sesini azaltıp, evlerin tavanarası odalarının yalıtımına kadar çok değişik uygulamalarda kullanılır.

Taş yünü elyafı, Rockwool ürünlerinin üretim ham maddesidir.

Ateşe karşı dayanıklılık

 

Taş yününün en önemli özelliklerinden biri 1000°C üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığıdır. Düzgün uygulandığı takdirde, Rockwool taş yünü, insan hayatını kurtarmaya gerekli olabilecek değerli dakikaları kazandıracak yangın güvenliği vazifesi görür. Taş yünü ile yalıtım yapılan yapılar, yangına karşı güvenlidir, zira taş yünü yangının başlayıp yayılmasını önler.

Isı yalıtımı

 

Taş yününün  ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Rockwool taş yünü hem soğuk hem de sıcaktan koruyan mükemmel bir ısı yalıtım malzemesidir. Taş yünü yalıtım sistemleri,  ısıtma ve soğutmada yüksek enerji tasarrufu sağlar , ayrıca binalarda iklimsel konforlu koşullar sunar.

Ses titreşim ve emiciliği

 

Taş yünü, yalıtımının içinden geçen ses titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştürür. Taş yününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu benzersiz fibröz elyaf yapısı taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getirmektedir.

Su iticiliği

 

Rockwool taş yünü , suya veya yağmura maruz kaldığında ıslakmış gibi görünür. Gerçekte su yüzeyde kalır, çünkü Rockwool taş yünü elyafları su iticidir. Taş yünü elyaflarının emprenye işlemi yalnızca yüzeyde değil, ürünün baştan aşağı her yerindedir. Bu sayede su, ürünlerin iç katmanlarına sızamaz.

Buhar geçirgenliği

 

Rockwool taş yünü buhar geçirir, dolayısıyla nem binanın içinde tutunamaz ki bu  yalıtımlı konut ve ofis yapılarını konforlu hale getiririr.

Boyut stabilitesi

 

Rockwool taş yününün  boyutları sıcaklığın iniş çıkışlarına bağlı olarak değişmez.  Taş yünü elyaflarının homojen oryantasyonu, Rockwool ürünlerine mükemmel mekanik özellikler ve kalıcı boyut stabilitesi kazandırır.

 

Nerede Kullanılır?

Teras çatılar

Rockwool taş yünü, su yalıtım membranının ısı yalıtımı üzerine yerleştirildiği teras çatılarda, ısı, akustik ve yangın güvenlik yalıtımı olarak kullanılır. Her türlü, PVC, TPO, bitumen tipi membran ile kullanılmak için uygundur. Rockwool taş yününün en önemli avantajı yanmazlığı ve su buharı geçirme özellikleridir.

İç duvarlar

Rockwool taş yünü ara bölmelerde uygulandığında, ara bölme duvarlarına olduğu kadar, tavan araları, döşemeler ve dış duvarlara da, akustik ve yangın güvenlik yalıtımı sunar. Bu bölümlerde Rockwool taş yününün akustik ve yangın güvenliği özelliklerinin büyük avantaj sağladığı kanıtlanmıştır.

Dış cephe sistemleri

Dış cephe sistemlerinde taş yünü kullanmak istendiğinde, Rockwool ince ve kalın cephe sıvalarıyla uygulanan, yüksek kalitede ürünler sunar

Endüstriyel uygulama (OEM)

Rockwool endustriyel uygulama ürünleri her zaman müşterilerimizin talebine göre üretilir. Çok hızlı gelişen uygulama alanlarından biride, inşaat sektöründe cephe ve çatı elemanlarında kullanılan çeşitli sandviç panel üretimidir. Paneller, profil çelik levha, ahşap ve hatta betondan yapılmış olabilir, ancak Rockwool taş yünü işlevi daima aynı kalır – nihai ürünün sağlam ana malzemesi.

İnşaatlarda yangın güvenliği

Rockwool’un üretim programında, havalandırma kanalları, çelik konstrüksiyon, beton tavan konstrüksiyonları, boru ve benzerleri gibi çeşitli yapı elemanlarının yangın güvenliği için özel ürünler bulunmaktadır. Uygun yangın güvenlik malzemesi seçerek, 180 dakikaya varan yangın direnci sağlamak mümkündür.

Sanayi yalıtımı

Sanayi yalıtım alanları ısınma ve havalandırma tesisleri, petrokimya, enerji, rafineri ve benzeri tesislerini içerir. Bu alanlarda, normalde 250º C’ten yüksek ısı yalıtım ihtiyacını, Rockwool taş yünü yüksek erime noktası (1000º C üzeri) sayesinde rahatlıkla karşılamaktadır. RTI bu alanda Türkiye pazarına hizmet vermektedir.

 

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.